Zbójnicki Szlak

Zbójnicki Szlak

Spis treści:

  • Zbójnicki Szlak
Logo Zbójnickiego Szlaku
Logo Zbójnickiego Szlaku

„SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” www.zbojnickiszlak.pl to międzynarodowy, transgraniczny, transkarpacki szlak dziedzictwa historyczno – kulturowego Karpat. Zbójnicki Szlak jest szlakiem tematycznym, pieszo-samochodowym (dopuszcza się rozwinięcie szlaku o pętle rowerowe i konne) obejmującym obiekty antropogeniczne oraz przyrodnicze posiadające związek z tradycją zbójnicką, opryszkowską i hajdamacką sześciu krajów (Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy, Rumunii i Węgier).

Wytyczając „Szlak Zbójników Karpackich” powstanie karpacka pętla umożliwiająca turystom poruszanie się pomiędzy 6 państwami. Turyści będą mogli zapoznać się z najciekawszymi miejscami w Karpatach oraz poznać historię hyrnych zbójników. Szlak jest również szlakiem etnicznym, upamiętniającym Łemków, Bojków, Hucułów, Rusinów, Tatarów i inne grupy górali karpackich, które są potomkami plemion wołoskich, z których wywodzili się zbójnicy karpaccy.

Turyści przemierzający „Zbójnicki Szlak” będą mogli poznać społeczność lokalną, ich związek z naturą, oraz ich poszanowanie względem środowiska naturalnego. Szlak bazuje na wyjątkowości historii regionu karpackiego, krajobrazu regionu karpackiego, wyjątkowości fauny i flory Karpat oraz zwyczajów karpackich górali, wyjątkowości literatury regionalnej, podań i legend o zbójnikach. Dodatkowo jest nowoczesnym i oryginalnymsieciowym produktem turystycznym, produktem liniowym, na który składają się produkty modułowe, bazujące na walorach przyrodniczych oraz historycznym i kulturalnym bogactwie regionu karpackiego. „Szlak Zbójników Karpackich” jest jak na razie „wirtualnym szlakiem turystyczno- kulturowym”, jednakże wraz z Fundacją „Zbójnicki Szlak” www.fundacjazbojnickiszlak.pl, Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie zostanie wyznakowany w terenie. Projekt „Szlak Zbójników Karpackich” to projekt związany z dziedzictwem kulturowym i duchowym Karpat (etnografią, sztuką i rękodziełem, rzemiosłem, ginącymi zawodami, produktami regionalnymi i kuchnią regionalną). Zapraszamy zatem do skarbca góralskiej i zbójnickiej kultury!

Statystyki serwisu:

Jesteś tutaj: Strona główna » Zbójnicki Szlak

Wyszukiwarka obiektów i miejsc

Podziękowania

Dziękujemy:
  • Muzeom
  • Parkom Narodowym
  • Urzędom Miast i Gmin
  • Ośrodkom Badań i Dokumentacji Zabytków
Zobacz listę podmiotów
  • Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
  • Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Łodzi

Zwiedzaj Polskę © 2008–9; Wykonanie metawers.pl