Pieniny

Pieniny

Mapa Pienin z cieniowaną rzeźbą terenu Mapa Pienin z cieniowaną rzeźbą terenu Pieniny – widok z Czerwonego Klasztoru Pieniny – widok z Czerwonego Klasztoru Pieniny – widok od wschodniej strony Pieniny – widok od wschodniej strony Widok na Pieniny z Trzech Koron Widok na Pieniny z Trzech Koron Widok na przełom Dunajca z Sokolicy Widok na przełom Dunajca z Sokolicy Zamek w Niedzicy Zamek w Niedzicy Trzy Korony i Facimiech Trzy Korony i Facimiech Pieniny Czorsztyńskie i Trzy Korony Pieniny Czorsztyńskie i Trzy Korony Sosna reliktowa na Sokolicy Sosna reliktowa na Sokolicy

Pieniny – pasmo górskie w południowej Polsce i północnej Słowacji, stanowiące najwyższą część długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych (Pieniński Pas Skałkowy).

Turystyka

Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Decydują o tym walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze tych gór, dobra dostępność komunikacyjna oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa i infrastruktura turystyczna. Dodatkowo na ich atrakcyjność wpływa występowanie kwaśnych, nasyconych dwutlenkiem węgla wód mineralnych zwanych szczawami, eksploatowanych w uzdrowiskach: Szczawnicy i Krościenku. Ich występowanie związane jest z procesami wulkanicznymi, zachodzącymi na granicy Pienin i Beskidów. Wulkanicznego pochodzenia są andezytowe wzgórza wzdłuż północnej granicy Pienin: Wdżar nad Przełęczą Snozka, Bryjarka nad Szczawnicą, Jarmuta nad Szlachtową.

Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest spływ tratwami Przełomem Dunajca. Równolegle (po słowackiej stronie rzeki) biegnie też szlak pieszo-rowerowy zwany Drogą Pienińską. Interesujące są również ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy, a także drewniane kościółki w Grywałdzie, Jaworkach, Dębnie Podhalańskim, kościoły w Białej i Frydmanie.

Artykuł pochodzi z polskiej wikipedii.

Podążaj dalej

Statystyki serwisu:

Jesteś tutaj: Strona główna » Karpaty » Centralne Karpaty Zachodnie » Obniżenie Orawsko-Podhalańskie » Pieniny

Wyszukiwarka obiektów i miejsc

Podziękowania

Dziękujemy:
  • Muzeom
  • Parkom Narodowym
  • Urzędom Miast i Gmin
  • Ośrodkom Badań i Dokumentacji Zabytków
Zobacz listę podmiotów
  • Babiogórski Park Narodowy
  • Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach

Zwiedzaj Polskę © 2008–9; Wykonanie metawers.pl